Bezpiecznie do celu

Każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Dodatkowo można skorzystać również z ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak autocasco, assistance czy NNW. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia w przypadku pojazdów z naszej oferty? Kto ponosi koszty wynikające z uszkodzenia auta, z którego korzystasz w ramach car sharingu?

Car sharing a ubezpieczenie

Przed rozpoczęciem jazdy naszym samochodem, dla własnego bezpieczeństwa, sprawdź jego stan. Zanim ruszysz, wypełnij w aplikacji raport uszkodzeń pojazdu. Na liście zobaczysz zgłoszenia poprzednich użytkowników tego auta – nie musisz ponownie informować o usterkach, które są na liście. 

Każdy z samochodów z naszej floty jest ubezpieczony. Jeśli auto zostanie uszkodzone w wyniku wypadku lub kolizji, którą spowodował inny uczestnik ruchu drogowego, to nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku każdego uszkodzenia, wypadku lub kolizji należy:

  • Zgłosić nam takie zdarzenie w ciągu godziny od momentu, kiedy do niego doszło. Możesz to zrobić pod numerem telefonu: 690 20 20 20.
  • Przesłać nam w ciągu 24 godzin od zdarzenia oświadczenia z miejsca kolizji lub wypadku, które wskazuje na okoliczności i ewentualnego sprawcę kolizji lub wypadku.

Zanim zgłosisz nam zdarzenie, najpierw upewnij się, czy nikt w nim nie ucierpiał. W razie konieczności powiadom niezbędne służby i zabezpiecz miejsce wypadku czy kolizji, a dopiero potem skontaktuj się z nami.

Nawet, jeśli to ty spowodowałeś szkodę, nie musisz ponosić odpowiedzialności finansowej za zdarzenie, o ile korzystałeś w tym czasie z subskrypcji. Znosimy odpowiedzialność materialną do ustalonej kwoty w zależności od tego, z jakiej grupy samochód wybrałeś:

  • grupa S i M – do 1000 zł, np. Toyota Corolla z silnikiem benzynowym,
  • grupa L – do 2000 zł, np. samochód hybrydowy C-HR,
  • grupa XL – do 4000 zł, np. Mercedes GLA 200.

Co dzieje się w przypadku kontroli policyjnej? Zgodnie z przepisami nie musisz mieć przy sobie ani polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego. Obowiązkowe jest natomiast posiadanie prawa jazdy – nie zapominaj o tym. Jeśli w czasie kontroli nie będziesz go mieć przy sobie, to funkcjonariusz policji prawdopodobnie ukarze cię mandatem.

W pewnych przypadkach możesz odpowiadać do pełnej wartości szkody. Może do tego dojść, jeśli:

  • Szkoda nastąpiła w wyniku działania umyślnego lub zaniechania albo niedbalstwa.
  • Rażąco naruszyłeś przepisy ruchu drogowego lub przekroczyłeś dopuszczalną prędkość o 30 km/h.
  • Nie zgłosiłeś zdarzenia (już o tym wspominaliśmy).
  • Oddaliłeś się, tj. uciekłeś z miejsca zdarzenia.
  • Do szkody doszło w wyniku wprowadzania w pojeździe jakichkolwiek napraw czy czynności serwisowych.

Podsumowując, pamiętaj o stosowaniu się do regulaminu korzystania z naszych pojazdów, a także zdecyduj się na subskrypcję, a być może unikniesz kosztów nawet wtedy, kiedy to ty spowodujesz szkodę. Nie posiadając subskrypcji, nie poniesiesz kosztów naprawy szkody w naszym pojeździe, o ile nie będziesz sprawcą zdarzenia. Wszystkie nasze samochody są ubezpieczone. Stan aut jest bardzo dobry, dlatego nie musisz się martwić o to, czy bezpiecznie dowiozą cię do celu. Masz wątpliwości związane z ubezpieczeniem naszych pojazdów? Skontaktuj się z nami.

 

 

 

 

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!