CarSharing zamiast własnego auta w wielkim mieście. Fakty i mity

Świadomość zasad działania carsharingu w Polsce stale rośnie, jednak w dalszym ciągu wielu Polaków może mieć mylne wyobrażanie na temat tej usługi. Osoby, które z niej nie korzystały mogą przekazywać znajomym informacje, które nie są prawdziwe. Sprawdźmy zatem, jakie mity krążą na temat carsharingu w społeczeństwie, a jakie są fakty.

CarSharing coraz lepiej znany Polakom

Być może już wiesz, że carsharing to współdzielenie samochodu. Cieszy nas, że coraz więcej osób ma świadomość, na czym polegają nasze usługi. Z sondażu ARC Rynek i Opinia, który przeprowadzono w 2018 roku, wynika, że 34 proc. dorosłych Polaków, którzy mieszkają w dużych miastach, zdaje sobie sprawę, jak działa carsharing. Co czwarty z tych respondentów ma już doświadczenie ze współdzieleniem samochodów, a połowa z nich zamierza w przyszłości z takiej usługi skorzystać. Osoby, które poznały tę usługę, wśród największych jej plusów wymieniają oszczędność i wygodę. Powody, dla których przybywa użytkowników to:

 • ciekawość i chęć sprawdzenia usługi – 21 proc.,
 • brak ciągłej dostępności samochodu – 18 proc.,
 • oszczędność – 11 proc.,
 • wygoda – 10 proc.,
 • brak własnego auta – 9 proc.

Jak często kierowcy decydują się na usługi, które oferujemy? Z badania wynika, że klienci korzystają z nich:

 • codziennie lub kilka razy w tygodniu – 33 proc.,
 • 2–3 razy w miesiącu – 27 proc.,
 • raz w miesiącu 25 proc.,
 • rzadziej niż raz w miesiącu 14 proc.

Prawie połowa klientów jest zainteresowana także międzynarodowym carsharingiem.

CarSharing – fakty i mity

Jeśli nigdy nie korzystałeś z usługi współdzielenia samochodu, to być może znasz mity związane z tym rozwiązaniem. Wiele informacji, które usłyszałeś może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Oto fakty i mity:

 • W samochodzie nie można przewozić zwierząt. MIT!

Zgodnie z regulaminem możesz przewozić swoje zwierzęta w aucie, ale nie mogą one siedzieć bezpośrednio na fotelach. Powinieneś używać do tego celu własnego, specjalnego kontenera.

 • W aucie nie można palić. FAKT!

W naszych pojazdach nie możesz palić papierosów i to nie tylko standardowych – również elektronicznych. Poza tym regulamin nie dopuszcza również spożywania w aucie alkoholu, i zażywania substancji odurzających.

 • Korzystający z pojazdu ponosi koszty, jeśli auto zostanie uszkodzone w wypadku. MIT!

Jeśli nie jesteś sprawcą zdarzenia, to nie poniesiesz żadnych kosztów. Jeśli to ty spowodowałeś wypadek, to pamiętaj o konieczności zgłoszenia do nas tego faktu w ciągu godziny od zdarzenia. Masz 24 godziny na przesłanie oświadczenia z miejsca kolizji lub wypadku wskazującego sprawcę. Jeśli dopełnisz tego obowiązku, to opłata będzie odpowiadać wartości szkody według wyceny eksperta, ale nie będzie wyższa niż 1000 zł. Możesz uniknąć odpowiedzialności finansowej nawet wtedy, kiedy jesteś winowajcą – jest to możliwe, jeśli wykupisz subskrypcję za 59 lub 79 zł miesięcznie.

 • Pojazdu nie można opuszczać przed zakończeniem wynajmu. MIT!

Swoją podróż możesz tymczasowo przerwać bez kończenia wynajmu. Skorzystaj z opcji Postój, którą znajdziesz w aplikacji. Pamiętaj jednak o parkowaniu wyłącznie w miejscach dozwolonych.

 • Po skorzystaniu z usługi samochód trzeba odstawić tam, gdzie rozpoczęło się podróż. MIT!

Wynajem auta musisz zakończyć w strefie Panek CarSharing lub w miejscu dozwolonym. W przypadku gdy wybierzesz inne miejsce, z którego korzystanie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, to niestety będziesz musiał ponieść je sam.

 • Autem nie można się ścigać. FAKT!

Pojazdu nie możesz używać do ścigania się w rajdach czy wyścigach samochodowych. Regulamin zabrania również używania takiego auta do holowania innego pojazdu.

 • Samochód może wynająć pasażer. MIT!

Pojazd może wynająć wyłącznie ten, kto będzie go prowadził. Jeśli umożliwisz kierowanie samochodem innej osobie, to wówczas sam poniesiesz odpowiedzialność finansową, jeśli spowoduje ona kolizję czy wypadek.

 • Nie można parkować tam, gdzie nie ma zasięgu GPS. FAKT!

Zabronione jest kończenie wynajmu w takich miejscach, jak parkingi wielopoziomowe i inne miejsca, gdzie nie ma zasięgu systemu nawigacji satelitarnej. Nie możesz również parkować pojazdu na terenach zielonych, a w przypadku parkingów specjalnych – w innych miejscach niż wyznaczone dla Panek car sharing.

 • Konieczna jest rezerwacja auta. MIT!

Widzisz w zasięgu wzroku nasz pojazd? O ile nie jest już zarezerwowany przez innego z naszych klientów, to możesz z niego skorzystać. Aby to zrobić, pobierz naszą aplikację i się zarejestruj. Rezerwacji dokonasz przez tę aplikację, która jest łatwa w obsłudze, działa szybko i niezawodnie.

Nie zapominaj, że korzystanie z carsharingu wiąże się z wieloma plusami. Możesz wybrać pojazd i nie ponosić kosztów stałych związanych z jego posiadaniem na własność.   Wypożyczasz na taki czas, na jaki potrzebujesz.

 

 

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!