Dobry kierunek na weekend - Podlasie

Wakacje, żar leje się z nieba, więc kto żyw rusza, by spędzić urlop jedząc gofry z owocami w Jastarni lub w stojąc kolejce na Giewont, maczając oscypka w słoiku z żurawiną. Są jednak w Polsce cudowne miejsca, wolne od zgiełku, pełne zacisznych miejsc, cudownych lasów i malowniczych jezior i chłodnych rzek.

Do najpiękniejszych miejsc w Polsce dojechać da się jedynie samochodem. Nie trzeba jednak kupować własnego, by spędzić wspaniałe chwile w urokliwym miejscu, ponieważ PANEK CarSharing ma w swojej usłudze pakiety dobowe, 3-dniowe i tygodniowe w cenach już od 219 zł, idealne na wakacyjne wyjazdy. Więc może by tak rzucić wszystko i wyjechać… na Podlasie?

Odkrywanie Podlasia najlepiej rozpocząć od wizyty w Janowie Podlaskim.To tu znajduje się słynna stadnina, do której podczas imprezy Pride of Poland ściągają co roku najbogatsi ludzie świata, chcący kupić konia krwi arabskiej. Jadąc na północ wzdłuż brzegu rzeki Bug, napotkamy sielankowe malownicze wsie, obfitujące w tradycyjne drewniane domy. Jeśli ktoś szuka ciszy i ucieczki od cywilizacji, podlaskie miejscowości są do tego wręcz idealne. Ciekawym miejscem jest z pewnością usytuowana w okolicach wsi Stary Bubel, Instalacja Artystyczna Landart, będąca plenerową wystawą prac artystów. Rzeźby i instalacje ustawione są na rozległym terenie w pasie granicznym, a piękny widok na rzekę Bug zachęca, by spędzić tu dłuższą chwilę. Przebywając w okolicach granicy Białoruskiej uważajcie jednak na to, by wasze smartfony nie złapały roamingu, bo może być drogo. Dla bezpieczeństwa warto przestawić telefon na jedną sieć komórkową i wyłączyć transmisję danych.

Kierując się dalej na północ trafimy do Hajnówki – podlaskiej stolicy folkloru, gdzie można spędzić czas w Parku Miniatur Zabytków Podlasia. Stąd niedaleko już do Zalewu Siemianówka, w którym można ochłodzić się po podróży. Zwiedzając Podlasie koniecznie odwiedzić trzeba Kruszyniany, malutką miejscowość zamieszkiwaną przez polskich Tatarów. Główną atrakcją turystyczną jest z pewnością drewniany Meczet, ale warto zatrzymać się także w jednej z tutejszych gastronomii i spróbować oryginalnych Czebureków, Jantyków i Pielmieni. Z kolei W Krynkach, zamieszkałych dawniej przez ludność żydowską zwiedzić można Synagogę Kaukaską, Synagogę chasydów ze Słonimia, cmentarz i ruiny Wielkiej Synagogi „Beth Ha Kneseth”. W okolicach miejscowości znajduje się również mały zbiornik wodny. Drogą na zachód dojedziemy do Supraśla, gdzie zwiedzić można prawosławną cerkiew oraz Muzeum Ikon. Supraśl to także świetne miejsce na spacer urokliwymi uliczkami i bulwarami nad rzeką. W okolicy Białegostoku warto zajrzeć również do Wasilkowa i Świętej Wody, będącej katolickim miejscem pielgrzymek.

Ścieżka dla Mazowsza

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!