BIRDMAN – REWOLUCJA W KOMUNIKACJI

Już od 1 kwietnia na ulicach Warszawy oglądać można niecodzienną kampanię. To nie żart, nadchodzi nieuniknione, najbardziej nieobliczalna usługa w mieście…rewolucja w komunikacji – CarSharing. Jego symbolem został ptak, a dokładniej „BirdMan”, bohater obrazu Roberta Romanowicza.

Od wiosny elementy wizerunku BirdMana pojawiały się na wiatach przystankowych i autobusach, w prasie i internecie, nigdzie jednak nie zobaczyliście BirdMana w całości. Pierwszym miejscem, gdzie pojawił się w „jednym kawałku” był CarSharingowy samochód. A tych możecie już zobaczyć na ulicach Warszawy 300. To znak, że wkrótce rewolucja w komunikacji stanie się faktem!

 

Więcej na temat historii BirdMana oraz o jego twórcy:

BirdMan to postać fikcyjna, obraz stworzony na potrzeby festiwalu filmowego w Poznaniu. Pretendował do miana symbolu tego wydarzenia, ustąpił jednak supermenowi. I całe szczęście, dziś może być symbolem warszawskiego CarSharingu.

Prawa do dzieła Roberta Romanowicza nabyła spółka PANEK, która właśnie wprowadza na rynek nową usługę – CarSharing, którego symbolem stał się BirdMan. CarSharing to system bezobsługowego wynajmu samochodów na minuty i godziny. Swoją formułą nieco przypomina znaną praktycznie wszystkim wypożyczalnię rowerów miejskich, z tą różnicą, że samochody udostępniane przez PANEK można zwrócić w dowolnym miejscu w Warszawie.

-Decyzja o zakupie BirdMana zapadła bardzo szybko, to było pierwsze skojarzenie, bohater idealny, przyjęty z entuzjazmem przez naszych pracowników. Jest uroczym zawadiaką z charakterem, świetnie pasuje do usługi, którą tworzymy dla osób lubiących nowinki, chcących się łatwo i szybko przemieszczać. Sądzę, że BirdMan spodoba się też naszym Klientom i wprowadzi trochę uśmiechu na ulice Warszawy – komentuje wybór BirdMana, Katarzyna Panek, rzecznik PANEK S.A.

Obraz Roberta Romanowicza kupił prawie 2 lata temu Prezes Firmy PANEK, Maciej Panek, który zachwycił się stylem artysty. Nie wiedział jeszcze wtedy, że wybrany przez niego z pośród wielu dzieł obraz zyska drugie życie. Już od kwietnia tego roku można go podziwiać w kampanii reklamowej – fragmenty obrazu BirdMan pojawiły się na przystankach i autobusach. Firma PANEK ma wiele planów związanych ze swoim nowym bohaterem, ponad wszystko jednak pragnie propagować sztukę i młodych artystów.

-Robert Romanowicz, twórca BirdMana to artysta nietuzinkowy o charakterystycznym stylu. Dla mnie to przede wszystkim wspaniały ilustrator i malarz, ale też architekt i scenograf. Zawsze kibicowałam jego twórczości, która przywodzi na myśl dziecięce chwile, ale też mocno osadzona jest w realiach rzeczywistości. To sztuka dla dorosłych, która także zachwyca dzieci. Mamy nadzieję,  że dzięki wybraniu BirdMana jako symbolu CarSharingu o Robercie Romanowiczu usłyszy wiele osób. Chcemy zainteresować je twórczością artysty, ale też spowodować, żeby CarSharing zyskał ciekawe oblicze – dodaje Katarzyna Panek.

Robert Romanowicz

Architekt z wykształcenia z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie mieszka we Wrocławiu, gdzie zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową, scenografią. To właśnie architektura ukształtowała graficzne spojrzenie na sztukę. Jego malarstwo jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów z mediami oraz stosowania różnych metod ekspresji. Wszystko to złożyło się na obecny dorobek, pozwoliło mu osiągnąć niepowtarzalny styl i stać się rozpoznawalnym.

Efekty jego twórczych działań opartych  na połączeniu różnych mediów mają charakter ilustracji, a postaci pojawiające się na  obrazach wplatane są w przeróżne historie. To dlatego bohaterowie z płócien często przenoszą się na karty książek, które stają się swoistą kontynuacją opowieści malowanych obrazem, rozwinięciem zarysowanych przygód.

Jak mówi, odbiorca jego twórczości nie ma wieku – może nim być każdy, kto odnajdzie obrazy w sobie, kogo wrażliwość i wyobraźnię one poruszą. Swoje prace wystawia w galeriach w kraju i zagranicą. Można je oglądać między innymi w Galerii Leonardo w Kazimierzu Dolnym, gdzie ma stałą ekspozycję. Prace Roberta Romanowicza od wielu lat wzbogacają także zbiory kolekcjonerów z różnych stron świata.

Wszechstronność jako wynik otwartości i nieustających poszukiwań znajduje też odzwierciedlenie w różnorodności podejmowanych działań. Autor tworzy ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, zajmuje się fotografią, tworzy tunnel book’i oraz pop-up book’i.

Kontakt do artysty:

robertromanowicz.com

facebook.com/romanowiczrobert