Płynna jazda po mieście samochodem na minuty

| Ekspert radzi

Zablokowane skrzyżowanie, pół samochodu na pasach, kiedy piesi mają zielone światło, dziwne manewry innych kierowców, głośne klaksony, a Wy w samochodzie na minuty w korku w Krakowie… skąd my to znamy? Jazda po mieście, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu, może być stresująca nie tylko dla początkującego kierowcy, bo nerwowa atmosfera udziela się wszystkim.

Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy w swoim życiu choć raz miał na drodze niefortunne zachowanie, które spowodowało ciągnący się w nieskończoność dźwięk klaksonów. Ważne, aby uczyć się na własnych błędach i nie powtarzać zachowań mogących negatywnie wpływać nie tylko na płynność, lecz także na bezpieczeństwo jazdy. Dziś kilka rad, które pozwolą Wam na spokojną jazdę nie tylko samochodem na doby w Katowicach.

Przewiduj nieprzewidziane

Podczas jazdy samochodem na kilometry uważnie obserwujmy drogę przed nami i przewidujmy zagrożenia. Jeśli odpowiednio wcześnie dostrzeżemy czerwone światło czy zbliżających się do przejścia pieszych, będziemy potrafili we właściwym czasie zareagować. Dzięki takiej strategii będziemy mogli z wyprzedzeniem ocenić, czy na przykład zdążymy zjechać ze skrzyżowania, tak aby na nim nie utknąć i go nie zablokować. Uważne śledzenie sytuacji na drodze pozwoli nam też uniknąć zastawienia przejścia dla pieszych czy przejazdu dla rowerzystów. Przepisy w tym zakresie są dość precyzyjne: Nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie, jeśli nie ma pewności, czy uda się je opuścić na przykład przed zmianą świateł. Warto zaznaczyć, że w dużych miastach do skrzyżowania należą również przejścia dla pieszych i wszystko, co znajduje się za przerywaną poprzeczną linią.

Dostosuj jazdę do warunków

Dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących warunków i natężenia ruchu da nam czas niezbędny do tego, aby na bieżąco reagować na to, co dzieje się na drodze. Starajmy się, jeśli to możliwe, utrzymać w miarę stałą, równomierną prędkość bez gwałtownego przyspieszania i hamowania. To nie tylko bezpieczne, ale również zgodne z zasadami ekodrivingu, a także regulaminem wypożyczalni samochodów na minuty PANEK CarSharing. Należy również uwzględnić warunki atmosferyczne, opady, temperaturę (zwłaszcza zimą) oraz wydłużoną drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Słynne powiedzenie Ayrtona Senny – nieodżałowanego kierowcy Formuły 1, że „jeśli widzisz lukę i w nią nie wjedziesz, to nie jesteś kierowcą wyścigowym” nie dotyczy ruchu miejskiego. Każdy dokądś się spieszy i chce dojechać bezpiecznie, dlatego zachowajmy stosowny odstęp i dajmy się „ponieść nurtowi”.

Skup uwagę na drodze

Codzienne pokonywanie tych samych tras może sprzyjać zachowaniom kierowcy, które nie są związane z prowadzeniem pojazdu i czasem drastycznie obniżają bezpieczeństwo jazdy. Maksymalne skupienie za kierownicą samochodu na minuty zmniejsza ryzyko, że umknie nam hamowanie samochodu jadącego przed nami lub inne niespodziewane zdarzenie na drodze, mogące skłonić kierowców do ostrego hamowania. Poza tym, wśród kierowców z pewnością znajduje się kilku takich, którzy właśnie wjechali do dużego miasta i czują stres związany z prowadzeniem samochodu na drodze wielopasmowej. Z pewnością sami czuliście ten stan korzystając z samochodu z wypożyczalni PANEK w obcym mieście, takim jak Łódź, Lublin czy Wrocław.

Patrz w lusterka

Kluczowe dla właściwego obserwowania drogi w czasie jazdy są prawidłowo ustawione lusterka. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia tzw. martwego pola i zajechania komuś drogi lub najechania na inny pojazd. Jak poprawnie je ustawić? Wszystkie samochody w wypożyczalni na doby PANEK CarSharing mają elektryczną regulację lusterek zewnętrznych. Zanim zabierzecie się za ich ustawianie najpierw wyregulujcie fotel. Następnie złapcie boczną linię karoserii i wyregulujcie szkła, tak, żeby lusterko obejmowało jak największy obszar sąsiedniego pasa. Wszystkie lusterka w samochodach PANEK CarSharing dostępne we wszystkich strefach są również podgrzewane, o czym warto pamiętać podczas jazdy wynajętym samochodem w gorszych warunkach. Suche lustra to lepsza widoczność.

Zatem uważajcie na siebie i obserwujcie zachowania innych kierowców. Nie każdy jest mistrzem i nie wszyscy są odporni na stres tak, jak Wy. Bądźcie dla siebie wyrozumiali za kierownicą.

 

Ścieżka dla Mazowsza

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!