Światła są po to, by ich używać… mądrze

| Ekspert radzi

W warunkach zimowych i przy pogorszonej widoczności posiadanie sprawnego i czystego oświetlenia samochodu to nie tylko obowiązek kierowcy, lecz także podstawa bezpiecznej jazdy. Ważne jest, aby regularnie samodzielnie sprawdzać, czy wszystkie światła w samochodzie działają i dotyczy to także samochodów dostępnych w usłudze PANEK CarSharing. O ile kierowca dość łatwo może zauważyć, że w jego aucie nie pali się światło mijania, o tyle w przypadku na przykład kierunkowskazów czy świateł stop możemy jeździć przez jakiś czas, nie zdając sobie sprawy z awarii.

Widzieć i być widocznym

O tym jak ważne jest sprawne oświetlenie w samochodzie, nie trzeba nikogo przekonywać. O samochody z wypożyczalni PANEK CarSharing dbają naturalnie pracownicy techniczni operatora, ale nie zwalnia to użytkowników z obowiązku sprawdzenia przed rozpoczęciem jazdy, czy faktycznie wszystkie światła działają prawidłowo. W razie kontroli Policjant nie będzie chciał słuchać tłumaczenia, że to przecież samochód z wypożyczalni. Większość samochodów w usłudze carsharingu to samochody wyposażone w źródło światła typu LED, które jest nie tylko praktycznie bezawaryjne i kontrolowane przez czujniki utrzymujące odpowiednie ustawienie, ale jak wiadomo, to tylko technologia, która ma prawo się popsuć. Ponad to, wciąż w usłudze spotkacie nasze dzielne Toyoty Yaris, Smarty i Fiaty 500, które korzystają jeszcze z technologii halogenowej, dlatego szybkie obejście samochodu przed rozpoczęciem jazdy pozwoli zlokalizować ewentualną usterkę i nie ważne czy wypożyczacie samochód w Warszawie, Krakowie, a może w Poznaniu.

Jak dziecko we mgle

Wielu kierowców ma wątpliwości, z jakich świateł korzystać podczas jazdy we mgle. Tylne światła przeciwmgłowe należy włączyć dopiero przy spadku widoczności poniżej 50 metrów i wyłączyć, gdy się ona poprawi. To ważne, ponieważ tylne światła przeciwmgłowe włączone, gdy nie ma takiej potrzeby, czyli przy normalnej przejrzystości powietrza lub tylko przy delikatnym zamgleniu, mogą oślepiać kierowców jadących za nami oraz sprawić, że światła stopu staną się gorzej widoczne. Podobnie jest z przednimi światłami przeciwmgłowymi, których nie wolno używać niezgodnie z ich przeznaczeniem, gdyż może to grozić oślepieniem kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Podczas mgły nie włączajmy także tzw. długich świateł, które tylko „podświetlą” mgłę, sprawiając, że nagle pojawi się przed nami biała ściana.

Pokaż dokąd jedziesz

Prawdopodobnie każdy kierowca doświadczył kiedyś sytuacji, gdy osoba jadąca przed nami na sąsiednim pasie zajechała mu nagle drogę lub nagle skręciła w uliczkę nie sygnalizując tego manewru. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazów lub nieużywanie ich, gdy jest to konieczne, bywa przyczyną poważnego zagrożenia na drodze. Tymczasem za pomocą kierunkowskazów możemy zakomunikować innym uczestnikom ruchu nasze zamiary co do zmiany kierunku ruchu. Nie wszyscy kierowcy potrafią to zrobić w bezpieczny sposób, czyli we właściwym momencie. Często nie uświadamiamy sobie, że zbyt późne czy zbyt wczesne zasygnalizowanie chęci wykonania manewru może stwarzać ryzyko wypadku. Gdy włączamy kierunkowskaz za późno, inni kierujący nie mają czasu, aby odpowiednio zareagować, na przykład zwolnić. Z kolei zbyt wczesne sygnalizowanie zamierzonego manewru może zmylić innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, aby zawsze sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu i wyłączać kierunkowskaz niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!