Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w CarSharingu?

| Ekspert radzi

Samochody współdzielone zyskują w Polsce coraz większą popularność. CarSharing jest bowiem doskonałym sposobem na łatwe i szybkie przemieszczanie się po mieście i po całym kraju bez konieczności kupowania własnego auta. Wystarczy zainstalować w smartfonie łatwą w obsłudze aplikację, dzięki której zyskamy dostęp do ponad 2000 samochodów w usłudze PANEK CarSharing. Jest jednak wciąż wiele osób, które nie korzystają z możliwości jazdy samochodem z obawy o koszty ewentualnych zniszczeń. Co zatem obejmuje ubezpieczenie samochodu w CarSharingu?

CarSharing – zakres ubezpieczenia

Nieprawdą jest, że samochody w usłudze CarSharingu są pozbawione polisy ubezpieczeniowej i za każde zdarzenie drogowe oraz koszty naprawy po stłuczce parkingowej ponosić będzie użytkownik. Prawo w Polsce stanowi jasno, iż każdy samochód poruszający się po drogach musi posiadać polisę OC, zatem ubezpieczenie auta w CarSharingu jest tak samo obowiązkowe, jak wszystkich pozostałych pojazdów w naszym kraju.

Dodatkowo, wszystkie samochody z floty PANEK CarSharing posiadają polisę AC (Auto Casco), a także asisstance, by w razie potrzeby użytkownik mógł skorzystać z opcji pomocy na drodze.

Czym innym jest jednak odpowiedzialność za szkody w razie wypadku. Okazuje się bowiem, że jeśli użytkownik rażąco naruszy przepisy ruchu drogowego, doprowadzi do zdarzenia w wyniku niebezpiecznej jazdy i pogwałcenia przepisów, zostanie obciążony kwotą stosowną do zaistniałych zniszczeń. Kolejnym czynnikiem, który bezwzględnie przerzuca winę na kierującego pojazdem jest jazda pod wpływem alkoholu. Nie jest to też nic nowego, bowiem powszechnym jest przeniesienie odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody przez firmy ubezpieczeniowe na kierującego, jeśli stwierdzona zostanie jazda po spożyciu alkoholu. To samo dzieje się, gdy prowadzimy pojazd bez wymaganych uprawnień.

Raczej na korzyść klienta

Nie jest jednak prawdą, że firmy CarSharingowe obciążają wszystkich klientów za szkody parkingowe. Często stosowana jest procedura odstąpienia od regresu, gdy szkody są minimalne i praktycznie niewidoczne. Nie mówimy naturalnie o oberwanym zderzaku, a rysach na lakierze. Jak uniknąć odpowiedzialności w razie szkody parkingowej? PANEK CarSharing oferuje klientom opcję rozszerzonej ochrony, która zabezpiecza użytkowników przed odpowiedzialnością za szkody. Rozszerzona ochrona to nic innego, jak zniesienie udziału własnego w szkodzie, czyli standardowy produkt powszechnie używany przez firmy ubezpieczeniowe. PANEK daje swoim użytkownikom zniesienie odpowiedzialności za szkody w trybie jednorazowym już od kwoty 2,90 zł za każdy przejazd lub 19 zł jako abonament miesięczny dla klientów, którzy regularnie korzystają z usługi wynajmu aut współdzielonych.

Za każdym razem sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez Dział Obsługi Klienta oraz dział prawny PANEK CarSharing. Nie należy się bać takiego kontaktu, ponieważ często mimo braku pełnej ochrony firma działając w dobrej wierze i w interesie klienta odstępuje od wymierzania regulaminowych kar pieniężnych.

Ścieżka dla Mazowsza

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!