Ostrów Wielkopolski

CarSharing (auta na minuty)

w Ostrowie Wielkopolskim


Ostrów Wielkopolski – Burzliwe dzieje wielkopolskiego grodu


Historia miasta rozpoczyna się w XV wieku, ale pierwsze wzmianki o osadnikach z tego regionu pochodzą nawet z XI wieku. Ostrów Wielkopolski to miasto powiatowe w województwie wielkopolskim. Leży w południowej części województwa, na skraju Wału Trzebnickiego, nad lewym dopływem Prosny – Ołobokiem. Burzliwa historia odcisnęła swój ślad na architekturze miasta, dotkniętego wieloma konfliktami zbrojnymi. Przez stulecia w pełnej zgodzie mieszkała tu społeczność katolicka i żydowska, a jedną z głównych atrakcji miasta jest zabytkowa synagoga, wzniesiona w latach 1857-1860, wybudowana w stylu mauretańskim. W latach 2010-2011 przeszła gruntowny remont i dziś jest ważnym ośrodkiem kulturalnym Ostrowa Wielkopolskiego.

Ważnym punktem miasta jest naturalnie Ratusz. Ten ostrowski powstał w 1828 roku i jest siedzibą władz miejskich. Historyczny budynek kryje w sobie ogromną atrakcję jaką jest Muzeum 3D. To tu możecie przespacerować się po zabytkowych uliczkach starego miasta i poznać historię jego mieszkańców. Tuż obok ratusza natkniecie się na Stół Burmistrza Stefana Rowińskiego. Pierwszego włodarza miasta po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wielbiciele sztuki sakralnej koniecznie muszą odwiedzić Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, w którym podziwiać można piękne polichromie i rzeźby wykonane przez wielkopolskich

artystów, a także Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wzniesiony w latach 1777-1778. Można podziwiać tu barokowe wnętrze. Częścią budowli jest zabytkowa wieża wzniesiona w stylu neoromańskim. Ostrowski Stary Cmentarz jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce, starszy nawet od warszawskich Powązek. Ciekawym miejscem pamięci jest z pewnością Lapidarium powstałe w 2008 roku z odzyskanych elementów cmentarza żydowskiego, prezentujące zabytkowe macewy.

Miłośnikom przyrody z pewnością do gustu przypadnie spacer po Parku Miejskim, Parku im. 3 Maja, czy Ogrodzie Brackim.

Pobierz aplikację

Chcesz poczuć się pewniej za kierownicą?

W usłudze Panek CarSharing możesz wykupić Rozszerzoną Ochronę ubezpieczeniową. Dostępne są 2 warianty: ochrona jednorazowa i miesięczna.

Mamy też ciekawą propozycję dla Użytkowników, którzy jeżdżą samochodem na minuty częściej niż okazjonalnie – pakiety godzinne i dobowe. By dodatkowo zaoszczędzić można wykupić przedpłatę i zyskać ekstra bonusy. Warto także pamiętać o akcji „Polecam PANEK – polecaj usługę CarSharingu” i zyskać dodatkowe fundusze na przejazdy.

Ścieżka dla Mazowsza

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!