Eco-friendly, styl życia przyjazny środowisku

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi jak niewielkimi krokami możemy przyczyniać się do ochrony środowiska. Na co dzień dokonujemy różnych wyborów, zarówno w kontekście zakupów, segregacji śmieci, jak i sposobu dojazdu do pracy. Dobre nawyki wpisują się w proekologiczny styl życia. Łatwiej jest, gdy mamy wybór, stąd carsharing elektryczny, możliwość wyboru spośród floty PANEK samochodu elektrycznego. Dowiedz się więcej!

 

W prawo, czy w lewo?

Każdego dnia podejmujemy różne decyzje. Od momentu pobudki i skonsumowania pierwszego posiłku decydujemy o ilości zużytej wody, energii elektrycznej oraz segregacji opakowań i odpadów żywnościowych. Przeliczając na miesiące, a potem lata mamy świadomość jak bardzo niewielka zmiana nawyków może przyczyniać się do poprawy otaczającego nas środowiska. Według raportu WWF „Living Planet Report”, do 2050 roku mniej niż 10% ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie. Wpływ człowieka na przyrodę jest ogromny.

Niestety często zabiegani pomiędzy zawodowymi, a prywatnymi obowiązkami przestajemy przywiązywać wagę do detali i nie wprowadzamy teoretycznej wiedzy o ochronie środowiska w życie. Niekiedy trudniej o wdrożenie dobrych nawyków, bo wymagają również pewnego przygotowania.

STOP

Znak STOP, w pierwszej kolejności może kojarzyć się kierowcom z przepisami ruchu drogowego. Tymczasem przekładając na ekologiczny styl życia warto utożsamić sobie ten znak z ideą zero waste oraz zasadami refuse, reduce, reuse. Mówmy STOP jednorazowym opakowaniom, używajmy tych wielokrotnego użytku. STOP nadmiernemu konsumpcjonizmowi, kupowaniu ponad miarę tego czego naprawdę potrzebujemy i używamy na co dzień. STOP wybieraniu i wyrzucaniu produktów nienadających się do recyklingu. Wiele nawyków moglibyśmy utożsamiać z tym znakiem. Zwłaszcza w kontekście marnowania żywności. Racjonalne zakupy, czyli świadomy wybór dostosowany do potrzeb już pomaga w zmianie stylu życia na bardziej eco-friendly.

GO!? Carsharing electric

Wykazując proekologiczną postawę w życiu codziennym poszukujemy różnych alternatyw. Oczywiście zawsze będzie dużo do zrobienia w kontekście poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji CO2, nie tylko w rozumieniu jednostkowym, ale także globalnym i przemysłowym. Niemniej jednak zawsze warto mieć wybór. Niekiedy będziemy wstanie dotrzeć do pracy lub przyjaciół rowerem lub komunikacją miejską. Będą jednak również takie sytuacje, że będziemy chcieli skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu na minuty, a carsharing elektryczny będzie odpowiadał tej potrzebie i będzie wpisywał się w ideę danego stylu życia. Na przykład pobierając aplikację PANEK CarSharing możemy zarezerwować miejski samochód elektryczny Smart EQ Fortwo. Niewielki, zwinny, zaprojektowany z myślą o dużych aglomeracjach, gdzie znalezienie miejsca parkingowego przysparza zbędnego stresu.

Sama idea carsharingu wpisuje się w świat współdzielenia i świadomej konsumpcji. Nie korzystamy z własnego samochodu, nie eksploatujemy go cały czas, tylko wypożyczamy na minuty, kiedy tego najbardziej potrzebujemy. Zastępujemy kluczyk do samochodu aplikacją mobilną. Trend europejskich miastach jutra zyskuje na popularności. Według raportu Deloitte, Europa z 5,8 mln użytkowników stanowi obecnie ponad 50 proc. globalnego rynku wspólnego użytkowania samochodów*. W Polsce w ramach carsharingu najwięcej samochodów udostępnianych jest w Warszawie*. Dzięki stałej opłacie dobowej możemy zakończyć korzystanie z auta w innym mieście, niż to w którym rozpoczęliśmy korzystanie z usługi, na przykład w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie.

 

 

 

*Monitor Deloitte „Car Sharing in Europe”

*Raport „Rynek car sharing w Polsce 2019”

Pobierz aplikację PANEK CarSharing

Zainstaluj aplikację i znajdź samochód w okolicy!