Jak podróżować z dzieckiem samochodem z carsharingu?

| Ekspert radzi

Dziś skupimy się na kwestii przewożenia dzieci samochodami z CarSharingu. Okazuje się, że to wciąż ciężki temat, bowiem wiele osób lekceważy obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodem z wypożyczalni.

Dzieci wozimy w fotelikach

Prawo mówi jasno, że dzieci do 10 roku życia i o wzroście poniżej 140 cm muszą być przewożone w fotelikach lub specjalnych podkładkach. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo naszych pociech, ponieważ pasy w samochodach dostosowane są do osób dorosłych i tylko odpowiedni fotelik zapewni poprawne działanie pasów. Najmłodsze dzieci i niemowlęta przewozimy w dedykowanych nosidełkach i tyłem do kierunku jazdy, a starsze, które już wyrosły z fotelików na specjalnych podstawkach.

Czy można przewozić dzieci samochodem z CarSharingu bez fotelika?

Prawo dopuszcza przewożenie dziecka bez fotelika lub podkładki w zasadzie tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy jest oczywisty i wynika z wieku, wagi i wzrostu dziecka. Jeżeli nasze dziecko nie mieści się już w foteliku, a jego wzrost przekracza 140 cm, wtedy można je przewozić już bezpośrednio na fotelach i kanapie samochodu. Drugi przypadek, to taki, kiedy samochodem podróżuje komplet pasażerów, a na tylnej kanapie nie zmieszczą się trzy foteliki. W takiej sytuacji na skrajnych siedzeniach montujemy foteliki dla młodszych dzieci, a najstarsze sadzamy pośrodku bez fotelika, ale zapięte w pasy bezpieczeństwa. Mówimy naturalnie o dziecku kilkuletnim, które jest w stanie samo siedzieć na kanapie.

Foteliki we własnym zakresie

Najmniejsze pociechy wymagają naturalnie nosidełek, które z reguły są już dziś częścią nowoczesnych wózków. Dla nieco starszych kilkulatków powinniście mieć foteliki zintegrowane, które w sytuacji zagrożenia będą chronić również głowę dziecka. Wszystkie samochody w usłudze Panek CarSharing za wyjątkiem Grupy Retro, wyposażone są w system mocowań IsoFix, dzięki któremu fotelik mocowany jest niejako do konstrukcji samochodu.

Podstawki dla starszych dzieci w Fiatach 500

Dla starszych dzieci przygotowaliśmy siedziska, które znajdziecie w naszych Fiatach 500. Podstawki pozwalają na przewóz dzieci na krótkich dystansach, ale jest jedna, ważna zasada: Pas bezpieczeństwa musi przechodzić przez specjalnie do tego zaprojektowane elementy podstawki i musi być poprowadzony tak jak pas dla dorosłego, czyli opierać się na obojczyku dziecka. W innym przypadku może okazać się niebezpieczny. Pamiętajcie również, że mandat można dostać nie tylko za przewożenie dziecka bez fotelika, ale również za niepoprawne jego zamontowanie. Nie ma na świecie większego skarbu niż nasze dzieci, dlatego prosimy: zadbajcie o ich bezpieczeństwo podczas podróży samochodem.