Czy da się sprawnie poruszać się samochodem po Łodzi?

| Ekspert radzi

Powiedzmy sobie szczerze. Na tytułowe pytanie moglibyśmy odpowiedzieć jednym zdaniem: „Nie da się”. Łódź od wielu lat jest nie tylko najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, ale według rankingu TomTom Traffic jest także jedną z tych metropolii, w których jeździ się najgorzej. Według najnowszych danych Łódź znajduje się na 9 miejscu w Europie i 13 na świecie! Dla porównania Kraków znalazł się na pozycji dwudziestej, a Warszawa na trzydziestej. Jak zatem poruszać się po Łodzi? Gdzie tworzą się korki w godzinach szczytu i gdzie parkować?

Gdzie tworzą się korki w Łodzi

Największe korki tworzą się w godzinach szczytu, które w Łodzi przypadają zwykle na godziny 7:30 do 9:30 i od 16:00 do 18:00, jednak osobom przyjezdnym, nie znającym charakterystyki ruchu drogowego miasta może się wydawać, że miasto stoi przez cały dzień, a do tego korki tworzą się nie tylko w ścisłym centrum, ale też w dzielnicach okalających.

Powodem trudności z poruszaniem się po Łodzi są ciągłe i niekończące się roboty drogowe oraz prace kanalizacyjne. Zabytkowe śródmieście od lat wymaga remontów, dlatego jeśli ekipy remontów skończą naprawy w jednym miejscu, natychmiast przenoszą się w inne, a sytuacja kierowców nie poprawia się w żadnym stopniu. Mieszkańcy Łodzi wskazują, że największe zatory tworzą się na ul. Przybyszewskiego i Zachodniej. Aktualnie roboty drogowe trwają w ciągu ulic Zielonej, Wojska Polskiego, Franciszkańskiej i w okolicach Centrum Manufaktura i EC1. Stoją też wylotówki z miasta, czyli Zgierska, Brzezińska i Rzgowska oraz arteria prowadząca w kierunku Strykowa, czyli Aleja Grzegorza Palki.

Jak radzić sobie z korkami w Łodzi?

To niestety bardzo trudne pytanie, bo jeśli nawet uda się przedostać do Centrum, to kolejnym kłopotem będzie znalezienie miejsca parkingowego. Udając się do centrum można skorzystać z dużego płatnego parkingu przy dworcu kolejowym Łódź Fabryczna, ale warto wziąć pod uwagę jeden z dostępnych w Łodzi samochodów carsharingowych PANEK. Być może nie ominiecie nimi korków, ale za to będziecie mogli zaparkować je za darmo w strefie płatnego parkowania, a także bez problemu dostaniecie się w okolice ulicy Piotrkowskiej, najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Łodzi.

Wynajem samochodów na minuty to dobra opcja podróżowania po Łodzi, ponieważ samochód można zostawić w jednym miejscu, załatwić swoje sprawy i wynająć kolejny, bez konieczności wracania do poprzedniego. To znacznie ułatwia przemieszczanie się po najbardziej zakorkowanym polskim mieście. CarSharing pozwala również sprawnie dostać się na lotnisko w Łodzi, gdzie znajduje się parking ze specjalnymi miejscami parkingowymi dla samochodów PANEK.