Gdy widzisz wypadek jadąc samochodem z wypożyczalni

| Ekspert radzi

Trudniejsze warunki

Zima to okres, w którym służby odnotowują wzmożoną liczbę wypadków drogowych. Nierzadko kierowcy korzystający z wypożyczalni samochodów doświadczają takiej sytuacji po raz pierwszy i zaskoczeni nie wiedzą, jak się zachować. Najważniejsze, to nie dać się ponieść emocjom i pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania w trudnej sytuacji.

Nie tamuj ruchu

Wypadek drogowy może być wstrząsającym przeżyciem nie tylko dla jego uczestników, ale i dla świadków zdarzenia, którzy korzystając z wynajętego samochodu nie mają zbyt wiele styczności z tragicznymi zdarzeniami drogowymi. Wielu kierowców, zaciekawionych niecodzienną sytuacją, przejeżdżając obok miejsca wypadku, celowo zwalnia, by się jej przyjrzeć. Trzeba jednak pamiętać, że takie zachowanie może powodować utrudnienia w ruchu oraz dezorientować innych kierowców, dodatkowo rozproszenie uwagi kierowcy jest niebezpieczne i w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie na drodze.

Nie filmuj miejsca wypadku

W dobie powszechnego Internetu nagminnym jest filmowanie i fotografowanie miejsca wypadku przez przejeżdżających kierowców. Jeżeli kierowca trzyma przy tym telefon w dłoni i nie skupia się na prowadzeniu samochodu (również tego z wypożyczalni) paradoksalnie sam staje się potencjalnym sprawcą zdarzenia drogowego.

Warto podkreślić, to szczególnie przydatna informacja dla osób wyjeżdzających samochodem z wypożyczalni za granicę, że w wielu krajach, jak choćby w Niemczech, filmowanie i fotografowanie wypadków drogowych oraz ich ofiar to przestępstwo zagrożone surowymi karami. Chodzi nie tylko o poprawę płynności ruchu pojazdów, ale także o nieutrudnianie pracy osobom udzielającym pomocy oraz o ochronę prywatności ofiar wypadków i nienarażanie ich samych oraz ich bliskich na ewentualny kontakt z upublicznionymi materiałami z miejsca wypadku.

Nie utrudniaj pracy służbom ratowniczym

Redukowanie prędkości podczas przejeżdżania obok miejsca wypadku, gdy nie ma takiej konieczności, może doprowadzić do tego, że tworzący się zator uniemożliwi sprawne dotarcie karetki, straży pożarnej czy policji na miejsce zdarzenia. Otrzymanie szybkiej pomocy decyduje zwykle o życiu lub zdrowiu ofiar wypadku. Kierowcy powinni pamiętać, że mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdów uprzywilejowanych, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z ich drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Należy również pamiętać o „korytarzu życia”, który kierowcy mają obowiązek utworzyć na autostradzie i drogach dwujezdniowych.