Opony to nie tylko kawałek gumy

| Świat techniki

To coś znacznie więcej!

Piękna karoseria, stylowe wnętrze i mocny silnik pod maską. Brzmi to jak początek wspaniałej przygody, jednak ta karoseria, wnętrze i silnik, byłyby tylko drogimi gadżetami, gdyby nie czarne, okrągłe, gumowe coś – opony.

Jedna opona na różne okazje

Weźcie do ręki kolorowe czasopismo lub gazetkę promocyjną z supermarketu i dobrze się jej przyjrzyjcie. Ten kawałek papieru o wymiarach 20×30 cm to powierzchnia przylegania do nawierzchni wszystkich czterech opon nowoczesnego samochodu klasy kompaktowej, powiedzmy Toyoty Corolli czy Seata Arony. Jak to często bywa, życie nie jest usłane różami, dlatego też nasz samochód nie jeździ tylko po super przyczepnym, gładkim jak szkło asfalcie. Nawierzchnia raz jest sucha, a innym razem mokra, raz jest zimna i pokryta cienką warstwą lodu, a innym razem nagrzana jak kurczak z piekarnika. Opona musi znieść zmieniające się warunki i zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom, a to nie wszystko, bo nawierzchnia może być zabłocona albo zaśnieżona, a nawet pokryta warstwą oleju i z tym wszystkim muszą sobie poradzić cztery kawałki gumy, dźwigające na sobie 1000, 1500, a nierzadko nawet 2500 kg.

Czarne bezpieczeństwo

Żeby nie było tak łatwo opona ma bieżnik, a w nim rowki, które służą do wyciskania spod auta wody, błota czy śniegu, by zapewnić bezpośredni kontakt z podłożem. Rowki zabierają co najmniej 1/4 powierzchni bieżnika, a przecież oprócz tego ogumienie musi być ciche i nie stawiać nadmiernych oporów toczenia, dlatego klocki bieżnika dodatkowo ponacinane są w ściśle określony sposób! Pozostaje jeszcze aspekt prędkości. To, że samochody rozpędzają się dziś do wysokich prędkości nikogo nie dziwi, ale wyobraźcie sobie, że nagle musicie zatrzymać swój samochód z prędkości 140 km/h na autostradzie i chodzi o Wasze życie! A przecież taki samochód z wypożyczalni jest w stanie pojechać szybciej, bo 200, 220, 250 km/h… Producenci samochodów o tym wiedzą, wiemy także my, dlatego pojazdy dostępne w wypożyczalni Rent a Car wyposażone są w opony najwyższej klasy pochodzące od czołowych producentów opon na świecie. Wierzcie lub nie, ale nasi specjaliści z działu flotowego skrupulatnie sprawdzają specyfikacje modeli, które mają trafić do usługi, także pod kątem rodzaju i marki opon. Chodzi przecież o bezpieczeństwo.

Nagle okazuje się, że zwykły „kawałek gumy” jest pokazem możliwości inżynierów i ucieleśnieniem ich tajemnej wiedzy z dziedziny fizyki, chemii i czarnej magii. I pomyśleć, że to wszystko mieści się na powierzchni równej kartce papieru!