Samochody z plastiku

| Świat techniki

Za co lubimy wnętrza naszych samochodów?

Większość osób odpowie, że za przytulność, przyjemne materiały wykończeniowe i cyfrowe rozwiązania. Trudno się nie zgodzić z faktem, ze każdy z nas marzy o zaznaniu tej „odrobiny” luksusu wsiadając do samochodu. Czy jednak producenci samochodów nie manipulują naszymi zmysłami i czy każdy materiał jest tym na co wygląda?

Okazuje się, że już od wielu lat w większości samochodów skórzana tapicerka jedynie udaje skórę, a drewno na desce rozdzielczej powstało na precyzyjnej wtryskarce u jednego z poddostawców. Nie chodzi. W większości przypadków nie chodzi jednak o oszustwo, a o jakże bardzo dziś pożądany aspekt ekologiczny, bo jeśli pójdziemy do dealera i poprosimy o to, by na fotelach była licowa skóra najlepszych argentyńskich byków, przeszyta nicią przędzoną pieczołowicie przez jedwabniki z górnego dorzecza rzeki Mekong, to naturalnie taki produkt dostaniemy. Ogólnie jednak trendy są takie, aby zastępować naturalne materiały, szczególnie te pochodzenia zwierzęcego, elementami wytworzonymi z surowców recyklingowanych. I dotyczy to wszystkich współczesnych modeli, wszystkich światowych marek, także tych, które możecie wynająć w wypożyczalni PANEK CarSharing i PANEK Rent a Car.

Więc chodź, pomaluj mój świat

Wodne lakiery w przemyśle motoryzacyjnym nikogo już nie dziwią. Są ekologiczne i mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Są niestety również bardziej podatne na uszkodzenia, bo zawierają mniej chemicznych dodatków utwardzających. Podobnie sprawa ma się od niedawna z barwnikami tworzyw sztucznych i materiałów wykorzystywanych we wnętrzach samochodów. Do barwienia foteli w Audi A4 i A6 jeżdżących w wypożyczalni PANEK Rent a Car wykorzystuje się olejki pozyskiwane z roślin, a także tworzy się z nich kompozycje zapachowe, by wnętrze pachniało odpowiednio „premium”.

Drugie życie butelek PET

Czy wiecie, że obicie fotela Audi Q4 e-tron, którego co prawda jeszcze nie możecie wypożyczyć w naszych wypożyczalniach, jest w 45 procentach wykonane z materiałów z recyklingu? Tkanina Dinamica, bo tak się nazywa, wygląda i w dotyku przypomina zamsz, ale prawie w połowie jest wytwarzana z poliestru pochodzącego na przykład z tekstyliów i butelek PET. Podobnie surowce do wykonania pokrywy bagażnika również pochodzą z recyklingu, a w podłodze znajduje się ponad sześć kilogramów takich materiałów. Przekładając to na ilości póltoralitrowych butelek, wygląda to tak, że do tapicerki foteli wykorzystano 45, a na jeden dywanik aż 62 butelki PET! Przyznacie, że mamy do czynienia z istną rewolucją. A to dopiero początek transformacji, ponieważ wielu producentów dołączyło do sojuszu mającego wykorzystywać do produkcji tapicerek materiału pozyskanego ze zużytych sieci rybackich wyłowionych z mórz i oceanów.

Czytając ruchy producentów oraz najnowsze trendy w motoryzacji można powiedzieć, że czekają nas ciekawe czasy, a podróż wynajętym w wypożyczalni PANEK samochodem będzie ekologiczna nie tylko ze względu na nowoczesne hybrydowe silniki.