Samochód na aplikację, czyli jak?

| Panek poleca

Polacy żyją bardzo szybko i intensywnie.

Ciągła pogoń za „czymś” spowodowała stopniowe przewartościowywanie codziennych czynności, a słowo „posiadam” coraz częściej ustępuje słowu „używam”. Jednym z ostatnich bastionów, który jeszcze stara się bronić jest własny samochód, ale czy nie otrzymał właśnie ciosu, który zaważy o jego dalszych losach? Młodzi Polacy mają dziś inne priorytety niż ich rówieśnicy jeszcze 10 lat temu, dlatego wolą wypożyczyć samochód na czas, gdy jest im potrzebny.

Czym jest Carsharing?

CarSharing, czyli współdzielenie pojazdów to usługa, dzięki której klient, nazywany często użytkownikiem, otrzymuje dostęp do samochodów, którymi może poruszać się po danym mieście lub terenie, nazywanym strefą, ponosząc jedynie koszty realnego wykorzystania danego samochodu. W Polsce istnieje kilku poważnych operatorów usługi współdzielenia samochodów, ale tylko jeden oferuje dziś swoje pojazdy klientom na terenie całego kraju. Wynajem samochodów na minuty najszybciej rozwija się w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Poznań czy Kraków, ale doświadczenie warszawskiego operatora pokazało, że zmiana mentalności z „posiadam” na „używam” dokonuje się również w mniejszych ośrodkach i mieszkańcy równie chętnie korzystają z wynajmu na minuty także w Suwałkach, Włocławku czy Lubinie.

Czym jest aplikacja?

Dostępem do świata CarSharingu jest aplikacja na smartfony. Po ściągnięciu jej ze sklepu AppStore lub GooglePlay następuje krótki proces rejestracji, w którym operator prosi o podanie podstawowych danych użytkownika oraz jego prawa jazdy. Kluczowym elementem całego procesu jest późniejsza weryfikacja rejestrowanego konta, dlatego ważne jest, aby wszystkie dane wpisać poprawnie, a zdjęcie prawa jazdy i selfie z tym dokumentem były ostre i wyraźne, aby osoba w Biurze Obsługi Klienta mogła szybko dokonać aktywacji konta. W PANEK CarSharing trwa to od kilku minut do godziny, dlatego też warto wcześniej zarejestrować sobie usługę, by w sytuacji, gdy samochód jest potrzebny na „już” nie poczuć rozczarowania, gdy rejestracja w usłudze będzie się przedłużać.

Jak to działa?

CarSharing w swojej formie jest usługą bardzo prostą i w skrócie poleca na tym, że użytkownik znajduje samochód w okolicy, rezerwuje go, a następnie w ciągu 10 minut dociera do niego i rozpoczyna wynajem. Kluczowym elementem jest tutaj poprawne wypełnienie formularza uszkodzeń. Tę czynność wykonujemy skrupulatnie i dokładnie. Aplikacja poprowadzi nas przez cały proces, ale nie warto się spieszyć, bo w rezultacie chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo i pieniądze.

Sama jazda to już czysta przyjemność. Samochody w usłudze są praktycznie nowe, dobrze wyposażone, a w PANEK CarSharing wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Po zakończonej jeździe i zaparkowaniu pojazdu w dozwolonym miejscu należy także zakończy wynajem w aplikacji i zamknąć samochód. Przewaga carsharingu w dużych miastach nad samochodami prywatnymi jest taka, że opłatę za parkowanie w całości pokrywa operator usługi. To kolejny czynnik wpływający na to, że młodzi Polacy zamiast „posiadać” wolą „używać”.